1. decembar 2013. – Svetski dan borbe protiv side

(Informacija objavljena 28.11.2013.)

Prema procenama UNAIDS-a u svetu je krajem 2012. godine 35,3 miliona osoba živelo sa HIV-om (32,2 – 38,8 miliona). Procenjena prevalencija HIV infekcije u populaciji uzrasta 15–49 godine u svetu je bila 0,8% krajem 2012. godine. Procenjena prevalencija HIV infekcije među devojkama uzrasta 15–24 godine je dvostruko veća u odnosu na mladiće istog uzrasta, posebno u regionu podsaharske Afrike (2,5% prema 1,2%), koji je najteže pogođen region u svetu HIV epidemijom (preko 70% svih osoba koje žive sa HIV-om, odnosno osoba umrlih od AIDS-a se registruje ovom regionu).

Krajem 2012. godine 9,7 miliona osoba inficiranih HIV-om je bilo na antiretrovirusnoj terapiji u siromašnim i srednje bogatim zemljama, što je porast za 20% za samo godinu dana (8,1 miliona krajem 2011. godine), odnosno višestruki porast u odnosu na 2005. godinu (1,3 miliona).

Procenjeno je da je tokom 2012. godine 1,6 miliona ljudi u svetu umrlo od posledica HIV infekcije, što predstavlja smanjenje za 30% u odnosu na 2,3 miliona umrlih 2005. godine. Tuberkuloza je i dalje vodeći uzrok umiranja među osobama inficiranim HIV-om u svetu, ali je registrovano smanjenje broja osoba inficiranih HIV-om koje su umrle od tuberkuloze za 36% u odnosu na 2004. godinu.

Slično kao i prethodne godine, procenjeno je da je tokom 2012. godine u svetu 2,3 miliona osoba novoinficirano HIV-om, što je 33% manje u odnosu na 2001. godinu. Među novoinficiranim osobama bilo je 260.000 dece, što je rekordna redukcija za čak 52% u odnosu na 2001. godinu (550.000).

Zabrinjava procena da značajan udeo HIV pozitivnih osoba u svetu ne zna da je inficiran HIV-om, pri čemu se taj procenat kreće od 30 do 50% u regionu Evrope. Stigma, diskriminacija i socijalna marginalizacija su svakodnevnica osoba najteže pogođenih HIV-om, odnosno populacionih grupa koje su najteže dostupne za intervencije u mnogim zemljama (osobe koje se bave seksualnim radom, injektirajući korisnici droga, muškarci koji imaju seksualne odnose sa muškarcima, transrodne osobe, zatvorenici, migranti).

Svetski dan borbe protiv AIDS-a (side) okuplja ljude u celom svetu sa ciljem podizanja pozornosti u vezi sa HIV pandemijom i demonstrira međunarodnu solidarnost. Ovaj dan predstavlja jedinstvenu priliku da predstavnici vlada, državnih institucija i javnozdravstvenih ustanova u saradnji sa ostalim partnerima informišu javnost o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji i da podstaknu celokupnu društvenu zajednicu da svima obezbedi nediskriminatoran i neosuđujući pristup adekvatnim uslugama iz domena prevencije HIV infekcije, kao i terapiji, nezi i podršci za osobe inficirane HIV-om. Naglašavanje potrebe za povezivanjem lokalne zajednice, nadležnih ustanova, civilnog sektora i osoba koje žive sa HIV-om, odnosno populacija najteže pogođenih HIV epidemijom, ima za cilj postizanje osnovnih ciljeva kampanje, a to su: univerzalna dostupnost usluga iz oblasti prevencije, lečenja, nege i podrške, ali i poštovanje ljudskih prava, rodna jednakost i socijalna pravda.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” od početka epidemije, 1985. godine, pa zaključno sa 20. novembrom 2013. godine u Republici Srbiji su registrovane 2962 osobe inficirane HIV-om, od kojih je 1678 osoba obolelo, dok je 1058 osoba umrlo od AIDS-a, a još 96 osoba inficiranih HIV-om je umrlo od bolesti ili stanja koja nisu povezana sa HIV-om.

U Srbiji trenutno 1808 osoba živi sa HIV-om, a procenjuje se da još oko 1800 osoba u našoj zemlji ne zna da je inficirano HIV-om (50%). Znajući da HIV infekcija može u proseku od 7 do 10 godina proticati bez manifestnih kliničkih znakova i simptoma, jedini način da se HIV infekcija otkrije jeste da se osoba koja je imala neki rizik u prošlosti (npr. usputni, slučajni seksualni odnos bez kondoma, više seksualnih partnera, nezaštićen seksualni odnos sa osobom istog ili suprotnog pola nepoznatog HIV statusa, razmena pribora za uzimanje narkotika, tetoviranje ili pirsing upotrebom nesterilnog pribora i sl) testira na HIV.

Ovogodišnja kampanja u Republici Srbiji se realizuje pod sloganom „NIJEDAN ŽIVOT IZGUBLJEN ZBOG SIDE!” imajući u vidu da je ključna aktivnost upravo promocija značaja pravovremenog testiranja na HIV, praćenog savetovanjem za sve osobe koje su imale neki rizik u bližoj ili daljoj prošlosti, a radi ranog uključivanja osoba inficiranih HIV-om u specifično lečenje kombinacijom visoko potentnih antiretovirusnih lekova, koje pak omogućava uspešnu kontrolu replikacije HIV-a i sledstveno tome značajno odlaganje obolevanja i umiranja od AIDS-a, tako da se danas sa HIV-om može živeti dugo i kvalitetno.

Aktivnosti koje prate obeležavanje 1. decembra dobar su primer jedinstvenosti i sveobuhvatnosti nacionalnog odgovora na HIV epidemiju, pri čemu svaka institucija, ustanova i organizacija/udruženje preuzima vodeću ulogu u okviru svojih kompetencija, međusobno se dopunjujući. U saradnji sa Ministarstvom zdravlja, institutima i zavodima za javno zdravlje, Ministarstvom omladine i sporta – kancelarijama za mlade, UN agencijama, civilnim sektorom, Unijom organizacija Srbije koje se bave zaštitom osoba koje žive sa HIV-om, domovima zdravlja, Crvenim krstom Srbije, školama i medijima, pored već tradicionalnih tribina i brojnih aktivnosti organizovanih na javnim mestima, biće realizovane brojne interaktivne edukacije u školama i na fakultetima, kao i intenzivirano pružanje usluge dobrovoljnog, besplatnog i anonimnog savetovanja i testiranja u institucionalnim savetovalištima za HIV i druge polno prenosive infekcije sa fokusom na pripadnike iz populacija koje su pod povećanim rizikom od infekcije HIV-om.

Naša zemlja se aktivno uključila u Evropsku nedelju testiranja, pokrenutu od panevropske inicijative HIV u Evropi, koja se realizuje širom Evrope u periodu od 22. do 29. novembra. Ova pilot akcija se sprovodi u partnerstvu sa više od 400 institucija i organizacija pod sloganom „Pričaj o HIV-u. Testiraj se na HIV”, a ima za cilj podizanje svesti o važnosti testiranja na HIV u društvenoj zajednici, među zdravstvenim radnicima i donosiocima zakonskih regulativa, kao i smanjenje stigme vezane za HIV kroz normalizaciju testiranja i prihvatanje evropskih vodiča/smernica za testiranje na HIV. Neprihvatljiva je činjenica da u Evropi trenutno 30–50% od preko 2 miliona osoba koji žive sa HIV-om ne znaju da su inficirani HIV-om, a da polovina novootkrivenih HIV pozitivnih osoba svoju dijagnozu otkriju kasno, u uznapredovalim stadijumima HIV infekcije, kada su rezultati lečenja značajno lošiji, kao i prognoza preživljavanja, a nije zanemarljiv ni uticaj na dalje prnošenje HIV-a i povećanje materijalnih sredstava kako na nivou pojedinca, tako i na nivou zdravstvenog sistema.

Nacionalna kampanja povodom obeležavanja 1. decembra u Srbiji počela je krajem novembra i trajaće do sredine decembra (dobrovoljno, besplatno, poverljivo ili anonimno savetovanje i testiranje na HIV u savetovalištima pri institutima i zavodima za javno zdravlje i drugim zdravstvenim ustanovama, kao i na terenu u partnerstvu sa udruženjima koja sprovode preventivne programe u ključnim populacijma pod povećanim rizikom od HIV-a, tribine, predavanja u školama, radionice, konferencije i gostovanja na medijima, umetničke izložbe, performansi, humanitarni koncerti i druge aktivnosti).